Podstawy Prawne

Informacje oraz podstawy prawne dotyczące zawodu elektryka

Zanim cokolwiek zaczniemy czynić należy zdawać sobie sprawę z faktu, iż obowiązuje nas, elektryków, cały szereg uregulowań prawnych. Poczynając od bardzo ogólnych przepisów prawa a kończąc na szczegółach, należy się z nimi zapoznać. Nie twierdzę, że trzeba znać na pamięć wszystkie paragrafy, dobrze jest jednak wiedzieć, gdzie szukać potrzebnych informacji.

Najwyższymi aktami prawnymi, o których należy wiedzieć to:

  • Prawo Budowlane   z 7 lipca 1994 r. wraz z późniejszymi zmianami (Dz.U. 1994 Nr 89 poz. 414)
  • Prawo Energetyczne z 10 kwietnia 1997 r. wraz z późniejszymi zmianami (Dz.U. 1997 nr 54 poz. 348)

Pod adresami w podanych linkach są też dostępne tzw. teksty ujednolicone, które są najbardziej aktualnymi przepisami z uwzględnieniem dokonanych zmian prawnych.

Kolejnymi przepisami wynikającymi bezpośrednio z w/w aktów prawnych są rozporządzenia wykonawcze do Ustaw, do wydania których poszczególni ministrowie zostali zobligowani.

Wymieniłem najważniejsze, całą resztę pomniejszych można znaleźć w Internecie.

Najbardziej przydatnymi w pracy przepisami są Polskie Normy

I tutaj ciekawostka – Polskie Normy są chronione Prawem Autorskim (art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 12 09 2002 r. o normalizacji (Dz. U. Nr 169 poz. 1386) – i w związku z tym nie możemy ich poznać, choć obecnie ich stosowanie jest obligatoryjne. Trzeba kupić ! Same numery norm nic pożytecznego nie wniosą. Wykaz obowiązujących norm jest tutaj. Organizacją sprzedaży zajmuje się m.in. Polski Komitet Normalizacyjny – sklep internetowy.

Najważniejsze z nich to:

  • PN-IEC 60364
  • PN-EN 60529
  • PN-EN 62305
  • PN-E 08501
  • PN-HD 308

Należy również wspomnieć o normach SEP: np. N_SEP 003 oraz N_SEP 004. Normy te powstały w czasie, w którym Ustawodawca anulował obligatoryjność stosowania norm krajowych. Normy SEP zapobiegły chaosowi, który w naszej dziedzinie byłby tragiczny w skutkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *